fallback

AES откри най-големия хибриден парк за производство на слънчева енергия в света

300 овце ще се грижат за тревните площи около съоръжението, изградено на един от островите на Хавайския архипелаг

20:24 | 09.01.19 г. 5

AES откри най-големия хибриден парк за производство и съхранение на слънчева енергия в света на един от Хавайските острови, обяви енергийната компания в съобщение до медиите. 

Проектът Lāwa’i Solar and Energy Storage доказва, че соларната енергия и технологията за съхранение могат успешно да заместят традиционното производство на електроенергия и то на цена, по-ниска от тази на изкопаемите горива, подчертават от AES.

Паркът е разположен в град Лауаи на остров Кауаи с производствен капацитет от 28 мегаватчаса и размер на съхранение от 100 мегаватчаса с продължителност 5 часа.

Съоръжението, което се управлява от дъщерното дружество на компанията – AES Distributed Energy, осигурява устойчиво бъдеще на Хавайските острови, заменяйки еквивалента на 4,5 млн. галона дизелово гориво годишно с чиста слънчева енергия.

Особено важно е при този проект, че цената на електроенергията, подавана от фотоволтаичната централа, не само ще бъде по-ниска от тази на електроенергията, произведена от изкопаемите горива, но често ще бъде по-евтина дори от самите горива.

Lāwa’i Solar and Energy Storage е една от първите соларни централи за пикова енергия, която започна да доставя електричество на острова в сутрешните и вечерните часове още от декември 2018 г.

Централата е изградена с функционалност за микромрежа, което улеснява местния оператор KIUC. При необходимост паркът на AES може да осигури енергийно захранване и за съседния военноморски комплекс.

Любопитен факт е, че поддръжката на площите около парка се извършва от около 300 овце, които по природосъобразен начин се грижат за ограничаването на растителността, без да се използват хербициди или енергия от фосилни горива за косене на тревата.

Подобни хибридни фотоволтаични централи и паркове за съхранение са достъпни, по-гъвкави и устойчиви в сравнение с използването на централи на изкопаеми горива, което показва, че соларната енергия може и ще се превърне в първичен генериращ източник. Напълно приложими са за отдалечени мрежи и много райони по света като Аляска, мините в Чили и други. А намаляващите разходи за енергия превръщат подобни проекти в „умния“ избор на бъдещето.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:09 | 14.09.22 г.
fallback